Będzie się działo we Wrocławiu

Maj. Słonecznie, zielono, a perspektywa sesji wciąż w bezpiecznej odległości. Lepiej być nie może? Sprawdź, co w maju dzieje się w Twoim mieście!

Święto studentów

Przy odrobinie chęci świętować można cały miesiąc – każda uczelnia przygotowuje przecież własne atrakcje. Oto krótki przewodnik po najważniejszych studenckich imprezach i ich głównych atrakcjach:

Qlturalia (5 – 6 maja): wybór króla i królowej Politechniki, targi kultury, konkursy, warsztaty, występy artystyczne (muzyczne, kabaretowe etc.)

Juwenalia Uniwersytetu Wrocławskiego (7-8 maja): Forteca, Farben Lehre, Acid Drinkers, Sari Ski Band, Małpa, Zeus, Bob One & Bas Tajpan, TedeWittigalia (7-9 maja): Kaliber 44, T. Love, Wice Wersa, Muchy, ósma edycja projektu P.I.W.O – Light Show na Tekach (motyw przewodni: Pacman)
AWFalia (7- 10 maja):
zawody pływackie i aerobic, turnieje tenisa ziemnego, piłki nożnej, koszykówki, siatkówki plażowej

Medikalia (15 – 16 maja): Konkurs Kapel, UV Party i Piana Party

Bankomalia (16 maja)

Ekonomalia (15-17 maja): Zgodnie z tradycją, organizacje studenckie działające na naszym uniwersytecie zadbają o to, żebyśmy nie nudzili się ani przez chwilę. Pojawi się nutka rywalizacji, okazja do pomuzykowania  oraz przeniesienia się w inne miejsce  i czas . Koniecznie wpadnijcie też na Bestonalia  – będą na Was czekały prawdziwe wyzwania… i sporo śmiechu. 🙂 Dokładny harmonogram atrakcji pojawi się na stronie www.ekonomalia.pl. Każdy dzień zakończy seria koncertów. Jakich? Wiemy już, że wystąpi m.in. Mesajah, Scoffers, Pyskaty i Trzeci Wymiar.

Arkanalia (22 – 23 maja):  Zabili Mi Żółwia, Leniwiec, występy kabaretów i konkurs talentów

Daj się ponieść muzyce!

Maj we Wrocławiu zaczyna się od mocnego, muzycznego uderzenia… a później jest jeszcze lepiej! Mowa oczywiście o Thanks Jimi Festival (1 maja) i kolejnej próbie pobicia na wrocławskim Rynku Gitarowego Rekordu Guinessa. Oprócz samej satysfakcji i radości z grania, w jakże zacnym towarzystwie, warto dołączyć do gitarzystów również z innego powodu – dla wszystkich biorących czynny udział w Rekordzie przewidziane są tańsze bilety na odbywające się później koncerty. W tym roku: Eric Burdon & The Animals oraz Uriah Heep. Do tego Luxtorpeda i Arka Noego. Już następnego dnia dalszy ciąg muzycznego święta. Podczas Majówki na Wyspie Słodowej usłyszymy polskie zespoły i artystów. Wśród nich: Bethel, Waglewski Fisz Emade, Coma, Indios Bravos, Dawid Podsiadło, happysad, Jamal, Piersi, Mela Koteluk, Hunter, Strachy Na Lachy, Farben Lehre i Dr Misio. Uff. 🙂 Oprócz imprez „specjalnych” warto także śledzić ofertę  mniejszych klubów muzycznych i pubów – mogą pozytywne Was zaskoczyć. I tak 9 maja w Alive usłyszeć będzie można rock’n’rollowy band Cinemon z Krakowa –  sprawdźcie ich na youtube, są świetni. Dwa dni później, w tym samym miejscu gościć będzie Jacek Dewódzki – wokalista Dżemu w latach 1994 -2001. Akustyczny duet stworzy wraz z gitarzystą, Bartoszem Wójcikiem. 15 maja – prawdziwa gratka dla fanów „najdzikszego delta-bluesa, jakiego można zagrać tylko na akustycznej gitarze i samemu zaśpiewać”. W Łykendzie wystąpi wtedy islandzki muzyk ET Tumason. Jeśli preferujecie poezję śpiewaną, tego samego dnia posłuchać będzie można grupy Bez Jacka. 17 maja Od zmierzchu do świtu odwiedzi legenda polskiej sceny muzycznej, zespół Rezerwat. 24 maja w Starym Klasztorze wystąpi Dominic Miller, którego gitarę mogliśmy usłyszeć na ośmiu ostatnich płytach Stinga, kompozytor m.in. hitu „Shape of my heart”. We Wrocławiu zaprezentuje jednak własny materiał, a przede wszystkim utwory z ostatniego krążka „Ad hoc”. W naszym muzycznym zestawieniu nie można również pominąć koncertów w ramach Ethno Jazz Festival: tym razem Wrocław gościć będzie muzyków z Ameryki (Madeleine Peyroux, wokalistka jazzowa porównywna do Billy Holiday),  Iranu (Kayhan Kalhor), Turcji (Erdal Erzincan) i Izraela (Avishai Cohen, nazywany „radosnym geniuszem kontrabasu”).

30 maja bezpłatna zabawa czeka na „Koncercie w obronie praw człowieka” – w Od zmierzchu do świtu wystąpi wtedy Włochaty, Skampararas i Inkwizycja. Ostatni dzień maja w tym klubie to z kolei święto miłośników Bon Jovi: trzeci już ogólnokrajowy zlot fanów tego zespołu.

(Jeszcze) więcej kultury?

Maj to także miesiąc najprzeróżniejszych festiwali. Wśród nich – stosunkowo młodego, ale błyskawicznie zdobywającego popularność Festiwalu Dobrego Piwa (9- 11 maja). To już piąta edycja tego projektu, wyjątkowo, w nowej lokalizacji – na Stadionie Narodowym. Oprócz możliwości skosztowania wielu odmian złocistego trunku będzie­ również okazja do wzięcia udziału w warsztatach piwowarskich, konkursach oraz zakupu regionalnych przysmaków. W drugi weekend maja o zainteresowanie wrocławian walczyć  będzie także X edycja Mandala Performance Festival, którego tematyka obejmuje zagadnienia szczególnie istotne dla współczesnego człowieka: manipulację, tożsamość, relacje międzyldzkie i potrzebę wolności… A wszystko to przekazane za pomocą tańca współczesnego! Planete + DOC to ciekawa propozycja dla wszystkich miłośników kina. Wrocławska edycja jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych będzie miała miejsce w dniach 9 – 18 maja. Oprócz samych projekcji nie zabraknie też spotkań z twórcami, debat, konkursów i warsztatów. 14 maja z kolei rusza Międzynarodowy Festiwal Dobrych Projektów WrocLove Design. Organizatorzy zaplanowali wystawy, panele dyskusyjne i debaty poświęcone sztuce w najróżniejszych jej wymiarach: od przedmiotów codziennego użytku, przez architekturę aż po… procesy biznesowe. Noc z 17 na 18 maja koniecznie zarezerwujcie na wycieczkę po muzeach w ramach Nocy Muzeów. W tegorocznej edycji tej cieszącej się ogromnym zainteresowaniem imprezy kulturalnej weźmie udział aż 40 wrocławskich instytucji kulturalnych, między innymi: Pałac Królewski, Muzeum Narodowe, galerie BWA Awangarda i BWA Design czy Muzeum Radia Wrocław czy Muzeum Farmacji. Warto też odwiedzić nowo otwarte Centrum Poznawcze Hali Stulecia, z multimedialną ekspozycją opowiadającą o wrocławskim modernizmie. Od 28 maja do 1 czerwca trwać będzie natomiast Międzynarodowy Festiwal Kryminału, do tej pory odbywający się w październiku. Jak zmiana terminu wpłynie na klimat wydarzenia? O tym możemy przekonać się już wkrótce.

Zdrowa dawka ruchu

Oprócz propozycji kulturalnych nie zabraknie również okazji do aktywności fizycznej. Krótka podróż pociągiem i… już pierwszego dnia maja możemy sprawdzić się w XII Maratonie Jelcz-Laskowice. Dla tych, którzy swoją przygodę z bieganiem zaczęli niedawno, istnieje również możliwość pobiegnięcia na 10 kilometrów. Kolejny bieg już 11 maja w niezwykle malowniczej okolicy Jeziora Mietkowskiego – tym razem na śmiałków czeka nietypowy dystans 16 kilometrów. 18 maja we Wrocławiu pierwsza edycja biegu z przeszkodami Men Expert Survival Race.  Dla tych, którzy nie czują się jeszcze na siłach, pozostaje jeszcze inne, niełatwe zadanie: z szerokiego wachlarzu wrocławskich atrakcji wybrać coś dla siebie. Powodzenia! 🙂

 

Margotka

Dodaj komentarz