Studencki budżet – podróżowanie

Powrót do domu na syty niedzielny obiad, odwiedzanie starych znajomych, których studia porozrzucały po największych miasta Polski czy okolicznościowe wyjazdy ze znajomymi z uczelni – trzeba przyznać, że student w podróży jest zjawiskiem niezwykle często spotykanym. Z jakich środków komunikacji najczęściej korzystamy? Które z nich są najbardziej opłacalne dla naszej studenckiej kieszeni?

PKP – Przygoda Komfort Punktualność?

Przygoda. Tak, to na pewno. Każdy, komu zdarza się korzystać z usług PKP, przynajmniej od czasu do czasu, doskonale wie, co mam na myśli. Próba przejścia przez zatłoczony korytarz, rozwrzeszczane dzieci, starsi ludzie chcący opowiedzieć nam historię całego swojego życia. Nie wspominając o tym, co czeka nas, gdy nie daj Boże będziemy zmuszeni skorzystać z toalety…. Witaj, przygodo! W zależności od typu pociągu jaki wybierzemy z komfortem bywa różnie. Najbardziej jednak jego brak możemy odczuć w okresach przedświątecznych, gdy do domów zjeżdżają rozsiani po całym kraju studenci. Szczęśliwcami są nawet Ci, którym wypadnie kilkugodzinna podróż na korytarzu – najgorzej mają osoby koczujące w przejściach między wagonami, przy nieszczelnych drzwiach, co jest tak bardzo odczuwalne zimą. Punktualność? Pierwsze co przychodzi na myśl po przeczytaniu tego słowa w akapicie dotyczącym PKP to głośny śmiech, a jednak! Ku zdziwieniu niektórych, zdarza się, że pociągi przyjeżdżają na czas i nie, nie dotyczy to jedynie pierwszej stacji po początkowej, a docelowej na drugim końcu Polski. Trzeba jednak przyznać, że są to niestety przypadki pojedyncze. Narzekania na Polskie Koleje Państwowe można by snuć bez końca. Dlaczego zatem, z własnej nieprzymuszonej woli, decydujemy się na ten środek transportu? Wszystko sprowadza się oczywiście do kwestii finansowych. Zniżka studencka w wysokości 51% wartości biletu. Kuszące, prawda?

A może by tak tradycyjnie, PKS-em ?

Z góry wiadomo, że przy obecnych cenach paliw podróże tą drogą do najtańszych nie należą. Szczególnie studenci z bardziej odległych miast Polski, porównując oferty dojazdu pociągiem i autobusem, dostrzegają różnice cenowe wypadające na korzyść PKP. Pozostaje wtedy dylemat co cenimy sobie bardziej – szybkość i komfort czy zaoszczędzenie kilku do kilkunastu złotych.

Polski Bus – szybko, tanio, komfortowo!

Przeglądając oferty różnych przewoźników natrafiamy na Polskiego Busa. Firma oferuje połączenia między największymi miastami w Polsce oraz kilkoma europejskimi stolicami (Berlin, Praga, Bratysława, Wiedeń) już od 1zł! Oczywiście, żeby dostać bilet w tej cenie trzeba zarezerwować bilet odpowiednio wcześniej, ale i bez wcześniejszego planowania kupienie biletu Wrocław-Kraków za 10 zł czy Wrocław-Warszawa za 30 zł, przy komforcie i czasie dojazdu jakie są oferowane przez przewoźnika, to naprawdę coś! Dodajmy do tego fakt, że w trakcie podróży sympatyczna hostessa częstuje pasażerów słodkimi bułeczkami, gorącą kawą, herbatą czy ciasteczkami – iście zachodnia kultura podróżowania, nie wspominając o tym, że autokary wyposażone są w toalety oraz darmowe Wi-Fi. Idealny środek transportu dla studentów i nie tylko. Nie obywa się oczywiście bez zarzutów. Prezes zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji zarzuca przewoźnikowi, że nieuczciwie wygryza konkurencję poprzez zaniżanie cen i brak jasnej taryfy.

Wolne miejsca w samochodach

Przy kolejnym proponowanym rozwiązaniu pomocne są strony internetowe łączące kierowców z pasażerami. Możemy tu wskazać blablacar.pl czy carpooling.pl. Jak działają te serwisy? Niezwykle prosto – w zaledwie kilka sekund, możemy zaoferować lub zarezerwować wolne miejsca w samochodzie, dzięki czemu oszczędzamy pieniądze podróżując z ludźmi jadącymi w tym samym kierunku, zaś dzięki informacjom, które znajdują się na profilu użytkownika oraz ocenom współpodróżnych, wiemy z kim udajemy się w podróż. Co więcej możemy szukać kierowców/pasażerów odpowiadających naszym preferencjom – jesteś uczulony na kocią sierść? Nie znosisz zapachu tytoniu? Zawsze słuchasz muzyki podczas jazdy? Żaden problem! Z pewnością znajdzie się osoba o podobnych upodobaniach. Ujawnione są także informacje o samochodach zarejestrowanych na stronie kierowców, dzięki czemu nie musisz obawiać się, że zabraknie miejsca na Twoje długie nogi.

Jeśli wyżej podane strony mimo wszystko Cię nie przekonują, zawsze możesz odnaleźć na Facebooku grupę skupiającą osoby z Twojego miasta studiujące podobnie jak Ty, we Wrocławiu. Dzięki niej będziesz na bieżąco otrzymywać informacje na temat aktualnych wyjazdów do Twojego miasta oraz bez problemu znajdziesz wolne miejsce na odpowiadający Ci dzień oraz godzinę.

Samoloty, loty, loty…

Jeżeli myślimy o dalszych podróżach, powinniśmy zaprzyjaźnić się z ofertą linii lotniczych. Jedną z najpopularniejszych firm tanich przewozów jest Ryanair. Oferuje ona bilety za niewielkie pieniądze, niekiedy wręcz w absurdalnie niskich cenach. Nie trzeba daleko szukać – po wejściu na oficjalną stronę, od razu wyświetlają się informacje o aktualnych promocjach. Dzięki ofercie tego przewoźnika możemy latać po całej Europie. Jednym z najpewniejszych trików jest oczywiście rezerwowanie z wyprzedzeniem. Jeżeli zaś chodzi o noclegi w interesującym nas kraju mamy do wyboru dwie opcje. Pierwszą z nich jest poszukiwanie hostelu za niewielkie pieniądze. Tutaj z pomocą przyjdzie nam strona hostels.com. Drugą opcją jest portal couchsurfing.org, na którym znajdziemy ludzi gotowych za darmo przyjąć nas pod swój dach, co zdecydowanie obniża koszty podróży.

Jak widać możliwości jest wiele. Pozostaje jedynie kwestia naszych potrzeb i chęci. Jako studenci najczęściej kurczowo trzymamy się opcji najbardziej opłacalnych. Często jednak warto zadać sobie pytanie czy naprawdę warto za wszelką cenę trzymać się opcji najkorzystniejszych finansowo, gdy przy dopłacie chociażby kilku bądź kilkunastu złotych czekają na nas o wiele bardziej atrakcyjne oferty.

Jagoda Staruch