Ukraina 2014: Może wreszcie coś się zmieni!

Jestem lwowianką, choć studiuję we Wrocławiu. Jeszcze wczoraj moim zdjęciem profilowym na Facebook’u była odwrócona flaga Ukrainy na czarnym tle (odwrócona flaga państwowa jest symbolem protestu i buntu przeciwko władzy).
Myślałam o tym, co będzie z moim krajem jutro? Odpowiedzi nie znał chyba nikt… Władza walczy z własnym narodem… To jest tragedia![alpine-phototile-for-picasa-and-google-plus src=”private_user_album” uid=”108291072771039539188″ ualb=”5984874138804302385″ authkey=”CK3h2t6qycaHmwE” imgl=”fancybox” style=”floor” row=”8″ size=”640″ num=”100″ shadow=”1″ border=”1″ highlight=”1″ align=”center” max=”100″]

Przeciętny obywatel Polski nie wyobraża sobie nawet, że zaledwie kilkaset metrów od granicy jego kraju, ludzie mogą być porywani, poddawani torturom i mordowani tylko dlatego, że próbowali mówić o przestrzeganiu podstawowych zasad demokracji. Dopuściła się tego władza Ukrainy, z prezydentem Wiktorem Janukowyczem na czele. Codziennie czekałam na jakieś dobre wieści z kraju, a działo się coraz gorzej… Truchlałam na samą myśl o tym, że tych odważnych ludzi, którzy przez trzy miesiące stali w Kijowie na Majdanie (nawet przy 20 stopniowym mrozie), czekają kolejne rozczarowania. Władza nie chciała widzieć  i słyszeć tego, co pragną jej przekazać.

Ale oni okazali się bardzo silni duchem, nieustępliwi i wytrwali. Mówili, że będą stali do końca. I tak się stało. W XXI wieku, w Europie, w demokratycznej Ukrainie polegli za wolność narodu. Nie każdy tak potrafi. Moja koleżanka, studentka ze Lwowa, była na Majdanie w tę pierwszą straszną noc, kiedy policja rozganiała pokojowo manifestujących studentów. Nie potrafiłam bez łez wysłuchać jej makabrycznej opowieści.

Większość tych młodych ludzi spała w momencie, kiedy napadła na nich horda wściekłych mundurowych.

Mówiła, że pierwszy raz w życiu poczuła tak okropny strach… Udało jej się uciec. Wróciła do Lwowa. Do dziś nie doszła do siebie w pełni. Za co została tak potraktowana? Jakie przestępstwo popełnili ci młodzi ludzie? Władzom nie spodobało się, że opowiedzieli się za swoją europejską przyszłością, co nie wpisywało się w plany p. Janukowycza i jego radców. Spodziewali się oni, że masakra studentów wszystkich wystraszy. Pomylili się! Około miliona ludzi stanęło na Majdanie na znak protestu przeciw zachowaniu władz. Dla normalnego rządu byłby to ostatni sygnał, że należy podać się do dymisji. Ale władza pozostała głucha i ślepa. Demonstrowali cynizm i ignorancję, oszustwo i kłamstwo. Rada Najwyższa sama podżegała ogień. 6 grudnia uchwaliła tak zwane „dyktatorskie ustawy”, które stały się ostatecznym katalizatorem wybuchu. Zapłonęła ulica Gruszewskiego w Kijowie, pierwsze ofiary. Potem kolejne; setki rannych, dziesiątki zaginionych, manifestacje rozszerzają się na całą Ukrainę.. „Nie chcemy żyć w więzieniu, nie chcemy władzy, która nas niszczy!”

Wszystkie kroki prezydenta i jego ekipy w stronę demokracji były tylko ułudą i pozyskiwaniem czasu.
Wykorzystywali najbrutalniejsze i najbardziej podstępne sposoby, aby tylko utrzymać się na swoich stołkach. Władza była źródłem ich wzbogacania się. Teraz Już wiemy, co tracili. Nie mieli żadnych zasad moralnych. Co można powiedzieć o władzy, która strzela w lekarzy i dziennikarzy, zwozi ludzi w celu stworzenia „antymajdanów”, opłaca młodzików, którzy napadają na protestujących i palą ich samochody? To jest antywładza, antyprezydent!
     Na szczęście rozwój tego antyświata w Europie XXI wieku udało się powstrzymać. Ale zapłaciliśmy ogromną cenę. Cenę, która zobowiązuje nas nie tylko do ukarania winnych, do złożenia hołdu pamięci poległym, ale i do realizacji założeń, o które walczyli. Nie można cieszyć się ze zwycięstwa przedwcześnie. Te krwawe plony mogą być znowu wykorzystane przez polityków. Niestety, u nas choroba żądzy władzy i pieniędzy jeszcze nie minęła. Przerzuty korupcji są wszędzie. Musimy być bardzo czujni. Wszystko się może znowu powtórzyć.

Uważam, że nawet obecnie rządzący Ukrainą nie do końca dojrzali do Europy. Naród ukraiński przerósł swoją władzę! Czy będzie ona w stanie mu dorównać? Myślę, że w większości nadal uważają, że z narodem liczyć się nie warto, że istnieje tylko po to, aby im służyć. Zapomnieli, że założenia demokracji są odwrotne. Niestety, część Ukraińców sama się na to godzi. Sprzedają swoje głosy na wyborach, sprzedają siebie na prowokacyjne inscenizacje wrogości narodowościowej między Wschodem i Zachodem Ukrainy, są obojętni wobec szerzącej się niesprawiedliwości.

Powinniśmy zmusić dzisiejsze władze do liczenia się z nami. Muszą zrozumieć, że zdrada narodu nikomu już nie ujdzie bezkarnie. Myślę, że nie będzie to łatwe. Musi zniknąć obojętność i strach. Najważniejsze to zwalczyć korupcję, która jest obecna wszędzie i posiada u nas gigantyczne rozmiary. Można kupić wszystko, zaczynając od ocen w szkole aż do uchwały sądu. Nie mam pewności, czy poradzi sobie z tym starsze pokolenie, gdyż żyje to w ich podświadomości. Ale młodzież myśli już inaczej, ma rewolucyjną szczepionkę, jest otwarta na świat i rozumie, za jaką przyszłość ludzie oddali swoje życie. Musimy wybrać taką władzę, która będzie spełniać wolę narodu. Dlatego powinniśmy uczyć się żyć w cywilizowanym świecie i ciągle dbać o przestrzeganie zasad demokracji. Uważam, że pomoże nam w tym współpraca z młodzieżą innych krajów europejskich, szczególnie Polski. Bardzo ważna jest, moim zdaniem, solidarna postawa naszego pokolenia.

Co będzie z moim krajem jutro? Teraz wszystko zależy od każdego z nas.

Jeśli pozostaniemy czujni i będziemy razem, to może wreszcie coś się zmieni!

Autor tekstu: Viktoriya Melnyk

Redakcja B.e.s.t.a wyraża ogromne podziękowania dla autorów zdjęć, za zgodę na ich publikację (lista poniżej), a w szczególności Panu Vladyslav Sodel.
Jakub Rybicki – miłośnik podróży, zafascynowany Europą Wschodnią. Autor strony – www.rowerowarosja.pl

Катя Киливник
Nataliia Kliuieva