Soczi 2014: Wszystko, co dobre, szybko się kończy

Tak jest i w tym przypadku: Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi trzeba uznać za zamknięte.

Dla reprezentacji Polski, a w konsekwencji wszystkich mieszkańców naszego kraju, były to igrzyska wyjątkowe przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze do Soczi poleciała największa w historii grupa przedstawicieli w liczbie 59 sportowców. Po drugie i najważniejsze – wróciła do kraju z  największą ilością medali zimowej olimpiady.
     W momencie wielkich uniesień sportowych wszyscy Polacy byli fanami skoków, a także biegów narciarskich i łyżwiarstwa szybkiego. Nie ma powodów, by się temu dziwić. W końcu na największej sportowej zimowej imprezie świata reprezentanci pokazali międzynarodową klasę i ducha sportu.Soczi 2014-Dekoracja J.Kowalczyk - autor zdjęcia-N.Roślik
Największymi wygranymi igrzysk dla Polaków są bez wątpienia Kamil Stoch i Justyna Kowalczyk. Dwa złote medale skoczka doprowadziły do zjawiska „stochomanii”, które po kilku latach zastąpiło „małyszomanię”. Kowalczyk z kolei wywalczyła złoty krążek, wykazując się ogromnych hartem ducha, wygrywając bieg stylem klasycznym na 10 kilometrów. Nie mniej jednak jeszcze przed rozpoczęciem Olimpiady tę dwójkę uważano za największych faworytów. Nie można mówić o rozczarowaniu, wręcz przeciwnie – o pozytywnym zaskoczeniu. Na szacunek zasługują łyżwiarze szybcy, którzy wywalczyli kolejne medale. Zbigniew Bródka wyprzedzając Koena Verweija o 0,003 s (czyli o ok. 4 cm) w biegu na 1500 metrów, zdobył kolejny złoty krążek. Drużynowo reprezentacja Polski panczenistów zarówno kobiet (K. Bachleda-Curuś, L. Złotkowska i K. Woźniak), jak i mężczyzn (Z. Bródka, K. Niedźwiedzki i J. Szymański) w jednym dniu doliczyła kolejne medale, tym razem srebrny i brązowy.

     Dla Polski były to najlepsze zimowe igrzyska. W klasyfikacji medalowej reprezentacja uplasowała się na 11. miejscu, co uważa się za ogromny sukces.

Najwięcej krążków zdobyły: Rosja (33), Norwegia (26) oraz Kanada (25). Mimo panującym przed rozpoczęciem olimpiady obawom dotyczącym bezpieczeństwa, igrzyska przebiegły spokojnie. Sportowym zmaganiom nie przeszkodziły także nieotworzone koło olimpijskie czy podwójne toalety, zaś obiekty sportowe spełniły swoje zadanie.

Redakcja B.E.S.T.-a gratuluje nie tylko medalistom, ale wszystkim zawodnikom. 
Dobra robota!

Autor tekstu: Joanna Żyżło
Autor zdjęcia: Natalia Roślik

Dodaj komentarz