Teatr Arka – Ceremonia Nagrody Obywatelskiej w PE

43 zwycięzców Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2013 wzięło udział w uroczystości wręczenia nagród  przez samego Przewodniczącego PE, Martina Schulza. Wśród laureatów z Polski znalazł się Teatr Arka z Wrocławia, nominowany do Nagrody przez Panią poseł Lidię Geringer de Oedenberg za promowanie równości, otwartości, wrażliwości oraz tolerancji, będąc jedynym profesjonalnym teatrem integracyjnym w Polsce, w skład którego wchodzą osoby niepełnosprawne. Od dziesięciu lat dyrektorem teatru jest Renata Jasińska.  Teatr nawiązał współpracę zagraniczną z Teatrem Goldoni w Livorno oraz uniwersytetami w Arizonie i Buffalo. Teatr uczestniczy w wielu ważnych festiwalach w Polsce oraz zagranicą.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz powiedział do zwycięzców: „Nagroda obywatelska jest wyjątkowo ważna dla Parlamentu Europejskiego i obywateli UE, a jej laureaci obrazują to, czego potrzebujemy w Unii Europejskiej najbardziej – współpracy transgranicznej! Jest to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich naszych problemów w Europie. Rosną w siłę partie chcące zniszczyć projekt europejski, a Państwo jesteście w tym kontekście prawdziwymi bohaterami w walce o idę integracji UE”.

Od 2008 roku nagroda przyznawana jest obywatelom lub organizacjom, które przyczyniają się do promowania wzajemnego zrozumienia i ściślejszej integracji między obywatelami lub ułatwianie transgranicznej czy ponadnarodowej współpracy w ramach UE .

Po ceremonii wręczenia nagród – najstarszy laureat Nagrody Obywatelskiej, słoweński pisarz  Boris Pahor świętujący w tym roku swoje 100, wygłosił krótkie przemówienie.

Podczas dwudniowej wizyty w Brukseli, laureaci mieli również okazje spotkać się posłami do PE oraz zwiedzić Parlamentarium – niezwykle nowoczesne i unikatowe w skali europejskiej centrum dla odwiedzających Parlamentu Europejskiego.