REAL FAKE PHOTOGRAPHY WE WROCŁAWIU – DOKUMENT ZMIERZY SIĘ Z FIKCJĄ

Od 18 do 27 października już po raz trzeci do Wrocławia w ramach TIFF Festival zawitają utalentowani polscy i zagraniczni fotografowie, aby pokazać swoje prace i spotkać się z festiwalową publicznością. Tematyką tegorocznego TIFF’u jest Real Fake Photography. Artyści zaprezentują dokumenty, które nie zawsze pokazują rzeczywistość, a widzowie będą musieli sami rozstrzygnąć co jest prawdą, a co fikcją.

Real Fake Photography to fotografia operująca konwencją dokumentalną, ale opowiadająca historie całkowicie lub częściowo fikcyjne. W kinematografii odpowiednik tej formy stanowi tak zwane mockumentary (lub fake documentary, mock-documentary). W tym roku odwiedzający wystawy
w ramach TIFF Festival zmierzą się z projektami prezentującymi „realną fikcję”. I nie chodzi tu jedynie o świadome wprowadzenie oglądającego w błąd. Za mock fotografiami kryć się będą historie bardziej lub mniej zakorzenione w rzeczywistości i tylko od widzów będzie zależało to, na jakim etapie odkrywania prawdy będą chcieli poprzestać. Można więc każdy z tych projektów traktować jako artystyczną manipulację lub dochodzić do prawdy, krok po kroku odkrywają fragmenty tego, co faktycznie miało miejsce.

Z tematyką Real Fake Photography zmierzą się artyści Programu Głównego, a mianowicie: Cristina De Middel, Paweł Fabjański, Andreas Schmidt oraz Michał Matejko, których projekty będzie można oglądać w Muzeum Współczesnym Wrocław. Nowością tegorocznej edycji jest powiązanie Debiutów z zagadnieniem Programu Głównego. Pięciu młodych i utalentowanych laureatów tej sekcji również zaprezentuje swoje impresje na temat Real Fake Photography. Efekty ich pracy będzie można podziwiać od 19 października w trzech miejscach: Galerii U, Centrum Kultury Agora oraz Muzeum Współczesnym Wrocław.

Czy warto poznać prawdę za wszelką cenę, demaskując artystyczną fikcję? Czy może lepiej pozostać w świecie, wykreowanym przez zainspirowanego rzeczywistością artystę?

Odpowiedź na te pytania będzie można znaleźć już 18 października. Inauguracja Festiwalu będzie miała miejsce o godzinie 19.00 w Centrum Festiwalowym – Muzeum Współczesnym Wrocław. Wstęp bezpłatny.

Informacje na temat Festiwalu dostępne są również na stronie: www.tiffcollective.pl

 

2 myśli na temat “REAL FAKE PHOTOGRAPHY WE WROCŁAWIU – DOKUMENT ZMIERZY SIĘ Z FIKCJĄ

Dodaj komentarz