Ile za wrocławskie lokum na czas studiów?

Rok akademicki zbliża się wielkimi krokami i najbardziej atrakcyjne oferty wynajmu szybko znikają. Jeśli nie interesuje cię życie w akademiku, nie zwlekaj z poszukiwaniem odpowiedniego dla ciebie lokum. We Wrocławiu miesięczne stawki za wynajem mieszkania zaczynają się od około 750 zł.

Jeśli bardzo cenisz sobie prywatność, zapewne najchętniej zdecydujesz się na kawalerkę. Jak wynika z analizy portalu Domy.pl najtańsze mieszkanie tego typu można wynająć za mniej więcej 750 zł miesięcznie. Przeglądając oferty, należy zwrócić szczególną uwagę, czego dotyczy podana cena. Przykładowo 750 zł kosztuje miesiąc w 36-metrowej umeblowanej kawalerce w Śródmieściu, do tej kwoty trzeba jednak doliczyć opłatę administracyjną w wysokości 360 zł i opłatę za zużytą energię. Niekiedy ogłoszeniodawcy określają, ile w przybliżeniu trzeba zapłacić miesięcznie za media. Dość atrakcyjna wydaje się na przykład oferta wynajmu 30-metrowej kawalerki za około 1000 zł (750 zł dla właściciela plus około 250 zł za media). Tańszym rozwiązaniem będzie wynajem pokoju w domu wolnostojącym. Na takie lokum, choć zazwyczaj mniej komfortowe, należy przeznaczyć minimum 600-650 zł.

Osoby towarzyskie, a także te, którym bardzo zależy na oszczędnościach, zdecydowanie powinny zainteresować się możliwością współdzielenia mieszkania z innymi. Niemal zawsze takie rozwiązanie jest bardziej opłacalne. We Wrocławiu za najtańsze mieszkanie dwupokojowe zapłacimy miesięcznie około 800 zł. Jak łatwo policzyć, koszt, jaki przypadnie na jedną osobę, wyniesie 400 zł. Cena ta jest aż o 350 zł niższa od ceny za najtańszą kawalerkę. Trzeba podkreślić, że wciąż mówimy o stawkach bez uwzględniania opłat dodatkowych. Niektórzy właściciele żądają dodatkowo wniesienia jednorazowej kaucji.

Miesięczne ceny za wynajem mieszkań trzypokojowych zaczynają się od 900 zł, natomiast za lokal czteropokojowy trzeba zapłacić minimum 1000 zł. Oczywiście zazwyczaj przy tak niskich stawkach, trudno liczyć na wysoki standard i najlepszej jakości wyposażenie mieszkania. Nie dla każdego jednak jest to priorytetem. Wielu studentów bardziej ceni sobie niskie opłaty czy dogodną lokalizację mieszkania. Szybki i wygodny dojazd na uczelnię, do pracy czy do galerii handlowych i obiektów kulturalnych ułatwia bowiem organizację czasu, jak i umożliwia bycie w centrum wydarzeń.