Vivaldi w Filharmonii!

Spragnionym odpoczynku serdecznie polecamy dzisiejszy koncert we Wrocławskiej Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego. Na pasjonatów muzyki czeka bowiem nie lada gratka – Cztery Pory Roku Vivaldiego! Poniżej zamieszczamy szczegółowe informacje.

10.02.2012

Program:
J. Sibelius – Peleas i Melizanda op. 46
A. Vivaldi – Cztery pory roku op. 8

Michał Nesterowicz – dyrygent
Rachel Barton Pine – skrzypce
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej

Opowieść o nieszczęśliwej miłości Peleasa i Melizandy przepełniona jest smutkiem i melancholią stanowiącymi nieodłączny element życia. Świat w dramacie Maurice’a Maeterlincka jest odrealniony, tajemniczy, a reakcje i zachowania bohaterów pozostają w ścisłym związku z wszechwładnym „przeznaczeniem” panującym nad losem każdego człowieka. Dzieło to miało wskazywać odbiorcom istnienie pozazmysłowej sfery rzeczywistości. Pełna refleksji i melancholii jest również dziewięcioczęściowa suita Jeana Sibeliusa napisana w 1905 roku do utworu belgijskiego dramaturga i będąca jego muzyczną ilustracją.

O zgoła odmiennym charakterze jest jedno z najbardziej znanych dzieł Antonia Vivaldiego – cykl koncertów skrzypcowych Cztery pory roku. Są one wybitnym przykładem barokowej muzyki ilustracyjnej, a powstały na podstawie anonimowych sonetów, o których autorstwo podejrzewany jest sam kompozytor.

Na koncercie wystąpi uważana za jedną z najbardziej utalentowanych i charyzmatycznych amerykańskich skrzypaczek młodego pokolenia Rachel Barton Pine. Artystka debiutowała w wieku siedmiu lat, a od początku swojej kariery współpracowała z takimi osobistościami, jak Zubin Mehta, Erich Leinsdorf czy Placido Domingo. Towarzyszyć jej będzie najmłodszy zespół symfoniczny w Polsce, który tworzą najwybitniejsi studenci i absolwenci wyższych uczelni muzycznych w Krakowie, Stuttgarcie, Karlsruhe, Brukseli, Paryżu oraz Grazu. Zespół poprowadzi dyrektor artystyczny Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Santiago de Chile – niezwykle
utalentowany Michał Nesterowicz.

Więcej szczegółów<http://filharmonia.wroclaw.pl/calendar/showEvent/898>