Luty 2012

Ideał…

Najlepiej, aby była idealna. Kusząca, ciepła, pobudzająca do życia. Ona czy poranna kawa? Bez względu na Twoje pierwsze skojarzenie, bez wątpliwości opisałam właśnie w kilku słowach Twój ideał. I wcale moim celem nie było udowodnienie Ci, że nie jesteś wymagający. Wręcz przeciwnie. Niezwykła skłonność do poszukiwania dopasowanego do naszych potrzeb wszystkiego (rzeczy, osób, relacji) ciekawie oddaje dążenie każdego z nas do swoistego indywidualizmu, który, paradoksalnie, można w prosty sposób sprowadzić do pewnych ogólników. Interesującą próbę opisania ideału podjęła Wisława Szymborska w swoim wierszu „Portret kobiecy”:

Musi być do wyboru.
Zmieniać się, żeby tylko nic się nie zmieniło.
To łatwe, niemożliwe, trudne, warte próby.
Oczy ma, jeśli trzeba, raz modre, raz szare,
czarne, wesołe, bez powodu pełne łez.
Śpi z nim jak pierwsza z brzegu, jedyna na świecie.
Urodzi mu czworo dzieci, żadnych dzieci, jedno.
Naiwna, ale najlepiej doradzi.
Słaba, ale udźwignie.
Nie ma głowy na karku, to będzie ją miała.
Czyta Jaspersa i pisma kobiece.
Nie wie po co ta śrubka i zbuduje most.

Jak widzimy, nawet wielcy poeci, starając się przedstawić ideał, posługują się paradoksem. Czym zatem powinniśmy się my kierować  w okresie Walentynek, kiedy wśród serduszkowych cudawianek chcemy odnaleźć tę idealną kartkę, różę, krawat, pomysł na spędzenie tego napiętnowanego przez media 14 lutego czy, idąc dalej, ogólnie sposobu na nasze własne pokręcone życie? Czy da się ten ideał opisać w kilku słowach?

A czym powinniśmy kierować się my, jako Wasza redakcja, w tworzeniu idealnego B.e.s.t.a? Idealnego, czyli dopasowanego specjalnie do Was. Czy potrafilibyście opisać go w kilku słowach? Jeśli tak, to zapraszam do podzielenia się opinią na naszą stronę internetową best.ue.wroc.pl Stwórzmy razem idealny niezależny magazyn studentów!
Taki właśnie jak ta idealna kawa, o której wspominałam na samym początku. :)

Aleksandra Kler