Krzysztof Ścierański – legenda gitary basowej zagra w Łykendzie

Krzysztof Ścierański po mistrzowsku opanowawszy elektroniczną technologię, zmienia brzmienie swojego basu w wielkie organy piszczałkowe lub w cały kwartet smyczkowy. Szeroko znany w Europie jako innowator, który zatriumfował nad technologią i tworzy naprawdę ciepłą i pomysłową muzykę. Krzysztof Ścierański rozpoczął swą muzyczną drogę jako gitarzysta basowy około 1973 roku. O tym, że ostatecznie postanowił grać na gitarze basowej zadecydował po części przypadek, a po części fakt, że w rodzinie Ścierańskich był już jeden gitarzysta, starszy brat Krzysztofa – Paweł, dziś znany muzyk. Pierwsze sukcesy Krzysztofa na basówce datują się od momentu rozpoczęcia współpracy z grupą Laboratorium (grupa Laboratorium wiele zawdzięcza też Ścierańskiemu). Wzorował się na takich basistach, jak: Stanley Clarke, Alphonso Mouzon, Marcus Miller czy Jaco Pastorius. Zwłaszcza ten ostatni wywarł na niego wielki wpływ „podpowiadając” ideę gry solowej na tym dotąd głównie akompaniującym instrumencie.

Jako klasyczny samouk muzyczny Ścierański samodzielnie krok za krokiem odkrywał tajniki gitary basowej, ale wrodzone zdolności do gry na tym właśnie instrumencie skróciły mu tę drogę. Zafascynowany z jednej strony kciukowym, perkusyjnym stylem gry w akompaniamencie, a z drugiej techniką flażoletową w grze solowej, doszedł do wyników stawiających go w rzędzie najciekawszych gitarzystów basowych Europy, tych którzy odkryli i nadal odkrywają nowe, czasem niewiarygodne możliwości tej niegdyś lekceważonej młodszej siostry kontrabasu. Łącząc gitarę basową z różnymi urządzeniami elektronicznymi, jak harmonizer Ibanez, dwa delaye: Ibanez i DigiTech, pogłos Lexicona i stosując specjalne techniki gry, tworzy Ścierański własny, oryginalny świat dźwięków, który frapuje szerokie kręgi słuchaczy w różnym wieku, nie tylko w Polsce, lecz także za granicą. Ścierański występował w Holandii, Irlandii, Austrii, Indiach, Kanadzie, Niemczech, Norwegii, USA, Wielkiej Brytanii i innych krajach.

W zespole Laboratorium zaczął komponować; potem przeszedł znakomitą – jak twierdzi – szkołę dyscypliny, grając w funkowym zespole Air Condition Zbigniewa Namysłowskiego (i już wtedy, na początku lat 80-tych zaczął w ramach koncertów Laboratorium dawać micro – recitale solowe), wreszcie stał się jednym z filarów String Connection, w latach 1982-85 najpopularniejszej grupy w Polsce.

W 1983 zdecydował się nagrać swą pierwszą solową płytę autorską zawierająca wyłącznie jego kompozycje; następna płyta autorska narodziła się rok później. Dodać wypada, że Krzysztof Ścierański współpracował z Orkiestrą Ósmego Dnia i Grupą Zbigniewa Lewandowskiego, występował w duetach z Robertem Majewskim, Tomkiem Stańką i Adamem Kawończykiem oraz wokalistą Markiem Bałatą. Zarazem kontynuował swe występy solowe. Udziela się także jako pedagog.

10.12.11 godz.20.00 Klub Muzyczny Łykend, Podwale 37/38

KRZYSZTOF ŚCIERAŃSKI TRIO

bilety: 25 zł – przedsprzedaż, 30 zł – w dniu koncertu

 rezerwacje: bilety@o2.pl

Dodaj komentarz