Little Dragon „Ritual Union”

Jeśli coś jest dla każdego, to znaczy mniej więcej tyle, że nie nadaje się dla nikogo. Prawda stara jak świat, a jakże aktualna, jeśli chodzi o zespół Little Dragon. Zupełnie niedawno na rynku ukazał się ich trzeci z kolei album. Jeśli komuś bliski był niemożliwy do podrobienia głos Yukimi Nagano oraz niezwykle charakterystyczne dźwięki wydobywane ze „smoczych” instrumentów, nie zawiedzie się i tym razem. Na „Ritual Union” znalazło się 11 utworów. Tytułowy i pierwszy na płycie z pewnością przyjmie się z powodzeniem na niejednej imprezie, podobnie  jak i „Shuffle a dream” czy „Precious”. Kolejnym, który nie może pozostawić słuchacza obojętnym jest „Crystalfilm”- zdecydowanie bardziej chłodny i oszczędny.

Trudno jednoznacznie określić styl muzyków, to coś na kształt przemieszania elektroniki z typową dla Szwedów surowością, jednak całości niesamowitego wręcz ciepła i  nastroju nadaje  głos wokalistki. Yukimi wspina się na wyżyny możliwości wokalnych, wyśpiewuje to, co mogłoby wydawać się niemożliwe do zaśpiewania. Momentami można stracić orientację i nie wiedzieć już, czy to, z czego „smoki” w danej chwili korzystają to struny basu, czy też struny głosowe samej Nagano. Perełka w postaci elektryzującego „Nightlight” zdecydowanie podnosi na duchu i wraz z tytułowym „Ritual Union” została wybrana na utwór promujący płytę.

To, czego może zabraknąć fanom grupy, to tak transowych i nienachlanych utworów jak „Twice”, pochodzącego z debiutanckiego krążka pt. „Little Dragon”, który po dziś dzień wywołuje ciarki na niejednych plecach. Całość jednak ze sobą współgra, muzyka Dragonów ma to do siebie, że dysponuje niezwykłym darem zapadania w pamięć i grozi uzależnieniem, z którym absolutnie niewskazane jest walczyć!

Zespół zadomowił się już na stałe na rynku muzyki elektronicznej, posiada rzesze fanów, które to raczy regularnie emitowanymi krążkami, jak też magicznymi koncertami, bardzo często odbywającymi się właśnie w Polsce. W jednym z nich będziemy mieli okazję uczestniczyć już niebawem, bo 4 października grupa wystąpi w klubie Eter. A zatem – do zobaczenia na koncercie!

Magda Zygmunt

Dodaj komentarz