Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego: Stazione Termini

Akcja tej pantomimy rozwija się w przestrzeni terminalu kolejowego, będącego zarówno miejscem realnym, jak i metaforą kondycji wewnętrznej człowieka. Gromadzący się w nim bohaterowie przynoszą ze sobą pewien balast doświadczeń oraz brzemię społeczno-kulturowych uwikłań i masek. Pejzaż ludzkich charakterów, zróżnicowanych w swojej odrębności, a jednocześnie stanowiących pewną mikrospołeczność, jest swoistego rodzaju tyglem, w którym mieszają się różne postawy, marzenia, rodzi się nadzieja i nierzadko bezradność. Bohaterowie, obciążeni różnego rodzaju problemami, odczuwają potrzebę zmiany swojego położenia, co zmusza ich do podróży – tej rzeczywistej, a przede wszystkim duchowej.

Narracja ruchowa przedstawienia tworzy pewien rodzaj paraboli, w której łączy się świat zewnętrzny ze sferą metafizyczną, sacrum przeciwstawione zostaje profanum, a rzeczywistość przeplata się z poetyką snu. Ta wielopoziomowość buduje się nie tylko w warstwie tematycznej (poprzez liczne odwołania do tradycji teatru, kultury i popkultury), ale także w sposobie użycia ruchu i jego faktur. Stazione Termini to, w warstwie formalnej, próba połączenia esencji pantomimy z estetyką ruchu współczesnego.

Środki wyrazu teatru pantomimy dają niezwykle duże możliwości poszukiwania prawdy o człowieku i ogromnej złożoności jego natury. Dzięki bogactwu i atrakcyjności różnego rodzaju form ruchu scenicznego – w tym m.in. tańca współczesnego i elementów akrobatyki – odsłaniają się różne aspekty prawdy.

W wielowymiarowej koncepcji Stazione Termini ważną funkcję pełnią oryginalne kostiumy zaprojektowane przez Elżbietę Terlikowską oraz specjalnie skomponowana muzyka Cezarego Duchnowskiego. Scenografia do przedstawienia to plastyczna kompozycja, pełna syntezy znaków, której autorem jest Jan Polivka.

Teatr Polski – Scena na Świebodzkim, pl. Orląt Lwowskich 20c
Bilety: Kasa Teatru Polskiego, ul. Gabrieli Zapolskiej 3

29, 30.11. 2011r. godz.19.00

1.12.2011 godz. 19.00

Jedna myśl na temat “Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego: Stazione Termini

  1. dieta w sportach siłowych odgrywa nader duże znaczenie, niezależnie od tego niewątpliwie filia religijny suplementacji natomiast odżywkom. Powiemy Ci które suplementy naszej diety są w celu nas istotne, zaś które zbędne. Zaprezentujemy najlepsze ceny, doradzimy w każdej kwestii.

Dodaj komentarz