Teatr Współczesny: Akropolis. Rekonstrukcja

„Akropolis. Rekonstrukcja” to unikalny eksperyment, którego istotą jest próba zbudowania teatralnego muzeum naszej zbiorowejakropolis2 pamięci. Muzeum na miarę XXI wieku – w którym prowokowany wszystkimi dostępnymi środkami widz, musi sam podejmować decyzje, co ogląda, a przede wszystkim w jakim porządku ogląda zgromadzone eksponaty.

Grecki reżyser i polscy aktorzy, niczym grupa turystów zapraszają publiczność do odbycia niezwykłej podróży w poszukiwaniu polskiego Akropolis. Ta niecodzienna wizyta na terenie / w przestrzeni akropolu, to poszukiwanie w sferze znaków językowych, ale także barw, kształtów i dźwięków. Tekst dramatu Stanisława Wyspiańskiego (1904) oraz pamięć spektaklu Jerzego Grotowskiego (premiera w 1962) pełnią w tym przedsięwzięciu rolę turystycznych przewodników. W jakim stopniu jednak ich doświadczenie jest dla nas użyteczne? – musimy przekonać się sami.

akropolis1

Spektakl jest nie tylko rekonstrukcją samego pojęcia „najwyższego punktu w mieście-państwie” (bo takie jest etymologiczne znaczenie słowa ‘akropolis’), ale przede wszystkim próbą zdefiniowania go na nowo. Rozszyfrowania, jakie mechanizmy rządzą naszą pamięcią oraz zrekonstruowania narodowej tożsamości – zbiorowej i indywidualnej, zdiagnozowania jej kondycji na koniec 2009 roku.

AKROPOLIS. REKONSTRUKCJA

na motywach dramatu St. Wyspiańskiego i przedstawienia J. Grotowskiego

reż. Michael Marmarinos

Muzyka: Piotr Dziubek
Scenografia: Dominika Skaza
Choreografia: Leszek Bzdyl
Dramaturgia: Joanna Biernacka
Asystent reżysera: Maria Kwiecień
Tłumacze: Maria Kwiecień, Ana Szoc

Obsada:
Anna Błaut, Maria Czykwin (gościnnie), Renata Kościelniak, Katarzyna Z. Michalska, Piotr Łukaszczyk, Dariusz Maj, Krzysztof Zych oraz Piotr Dziubek

Wrocławski Teatr Współczesny – duża scena:

21.01, 22.01, 23.01, 25.01 godz. 18.15

Dodaj komentarz