Bat Yam w Teatrze Współczesnym

Bat Yam – (pol. Córka Morza) leży na równinie Szaron nad Morzem Śródziemnym, w zespole miejskim Tel Awiwu. Osada pod nazwą Bayit VaGan (pol. Dom i Ogród) została założona w 1926 roku przez ultraortodoksyjnych Żydów. W 1938 roku zmieniono nazwę na Bat Yam, a 20 lat później nadano jej prawa miejskie. W latach 90. XX wieku miasto przyjęło dużą falę imigrantów z krajów byłego Związku Radzeckiego.

Bohaterowie „Bat Yam” – rodzina Jakuba Kozicza – wyruszają z Tel Awiwu do Polski, do Tykocina, pozornie w tradycyjną podróż do korzeni. Każdy z nich musi nieuchronnie zmierzyć się z polską rzeczywistością, swoimi wyobrażeniami na temat Polaków, z pozostałymi członkami rodziny, a przede wszystkim z samym sobą. Wyprawa do Tiktin (nazwa Tykocina w jidisz) staje się czymś więcej niż wyprawą śladami przodków. To czasami groteskowa, czasami bolesna próba zrekonstruowania wypartej przeszłości. Rodzina Kozicz musi na nowo odpowiedzieć sobie na pytanie kim jest.

Tekst „Bat Yam” powstawał po angielsku, inspirowany aktorskimi improwizacjami w trakcie pierwszych pięciu tygodni prób. Polski scenariusz nie jest bezpośrednim tłumaczeniem z oryginału. W pracy nad tekstem i spektaklem używano języka angielskiego.
Spektakl „Bat Yam” jest częścią polsko-izrealskiego projektu teatralnego „Bat Yam – Tykocin”, składającego się z dwóch autonomicznych przedstawień, które mogą być pokazywane zarówno razem, jak i samodzielnie. „Bat Yam” zrealizowała we Wrocławiu, z polskimi aktorami Yael Ronen, „Tykocin” z izraelskimi aktorami wyreżyserował Michał Zadara w Tel Awiwie.
Projekt jest koprodukcją Wrocławskiego Teatru Współczesny, Teatru Habima w Tel Awiwie oraz Instytutu Adama Mickiewicza w ramach Roku Polskiego w Izraelu 2008-2009.
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Prapremiera polska: Wrocław 20 listopada 2008r. o godz. 19.15 na Dużej Scenie WTWscenariusz: Yael Ronen i Amit Epstein

Prapremiera izraelska: Tel Awiw 14 grudnia 2008r. w Arison Theatre

reżyseria: Yael Ronen
dramaturg: Amit Epstein
scenografia: Robert Rumas
kostiumy: Amit Epstein
polska wersja tekstu: tłumacz Ana Szoc
korekta l Joanna Biernacka

Obsada:
Rodzina Kozicz:
Jakub – Ryszard Ronczewski (gościnnie)
Dawid – Maciej Tomaszewski
Nili – Ewelina Paszke-Lowitzsch
Na’ama – Katarzyna Bednarz
Itamar – Piotr Łukaszczyk
Henia Kamińska – Marlena Milwiw
Maria Wysocka – Dorota Abbe / Anna Błaut
Janek/Kierowca – Łukasz Pawłowski (gościnnie)

Wrocławski Teatr Współczesny – duża scena

7.01, 8.01, 9.01, 11.01, 12.01, 13.01 godz. 19.15

Dodaj komentarz