DLA PIERWSZAKÓW RAD KILKA

Wszystkich tegorocznych pierwszoroczniaków witamy w braci studenckiej!

Jak pewnie zdążyliście zauważyć – studia „troszkę” różnią się od nauki w szkole średniej. Zajęcia są bardziej zróżnicowane. Na jedne trzeba chodzić, na inne niekoniecznie. Nic już nie jest podawane na tacy, dużo informacji trzeba zdobywać samemu – czytając książki, czy też szukając wiadomości w internecie.

Zapewne przywykliście już do dziwnych pojęć, takich jak imatrykulacja, laborki, indeks, zaliczenie, wpis, koło… Chociaż pewnie nadal chodzicie na lekcje do szkoły, a nie na zajęcia na uczelnię, ale spokojnie – z czasem do tego przywykniecie.

Bazując na naszym doświadczeniu (kilka lat studiowania robi swoje;)) mamy dla Was kilka prostych, aczkolwiek przydatnych rad.

1. Załóżcie sobie konto w banku. Nie będziecie musieli wracać do domu co tydzień po zastrzyk gotówki.
  2. Nie kupujcie książek jak popadnie – niektóre nie są w ogóle potrzebne, z innych wystarczą Wam wybrane rozdziały. Korzystajcie z biblioteki i czytelni.
  3. Załóżcie sobie maila grupowego – będziecie mogli przekazywać sobie najważniejsze informacje oraz materiały, a także ułatwi Wam to kontakt z prowadzącymi zajęcia.
  4. Wybierzcie starostę grupy i starostę roku – niech ktoś odpowiada za cały bałagan.
  5. Korzystajcie z imprez integracyjnych – najlepszy moment na poznanie wielu ciekawych ludzi i zwiedzenie kilku Wrocławskim klubów.
  6. Zapiszcie się do koła naukowego/organizacji studenckiej – nie samą nauką student żyje!
  7. Nie jedzcie samych zupek chińskich, tostów i parówek. W pobliżu Uczelni znajduje się kilka miejscówek, w których możecie smacznie i tanio się najeść. Bez szkody dla żołądka.
  8. Jeżeli macie dużo wolnego czasu – poszukajcie sobie jakiejś dorywczej pracy. Nie będziecie się nudzić, a każdy dodatkowy grosz zawsze się przyda.
  9. W pociągu, w tramwaju – nie krzyczcie o swoich studiach. Naprawdę, nie wszyscy muszą wiedzieć, co studiujecie, jak to strasznie jest na studiach itd. Uwierzcie – studentów pierwszego roku widać gołym okiem 😉
  10. Nie bójcie się pytać. Każdy z nas kiedyś był na pierwszym roku, wiemy jak to jest – nowe miejsce, nowa sytuacja. Chętnie służymy pomocą 🙂

Tekst powstał we współpracy z portalem 100dia.pl

100dia.pl – MATURA|STUDIA|KARIERA