Jak odbudować siebie

„Nie jest trudno odbudować życie. Wystarczy zdać sobie sprawę, że mamy w sobie tę samą co dotąd siłę i używać jej z korzyścią dla siebie”– Paulo Coelho 

 

Jak wygląda toksyczny związek? Chyba każdy jest w stanie sobie chociaż po części wyobrazić. Jest to relacja, w której partnerzy zamiast wspierać się nawzajem i motywować, ostatecznie duszą się  we własnym sosie, podcinają sobie skrzydła i robią wszystko, żeby druga strona nie miała szans się rozwinąć.

 

Jak jednak odbudować siebie i swoje życie po rozstaniu z toksycznym człowiekiem?

 

Prawda jest taka, że po każdej burzy, nawet największej, wstaje słońce i dlatego zdecydowanie można, a nawet powinno się, po totalnym zniszczeniu odrodzić się niczym feniks z popiołów. Bo świat jest przecież ogromny i zasobny w okazje i możliwości. Dlatego wystarczy po prostu wziąć byka za rogi. I pewnie byłoby dobrze, gdyby to wszystko nie brzmiało, jak piękne, acz puste frazesy, prawda?

 

Przez moje ręce przewija się przynajmniej kilka poradników rocznie. Chętnie czytam też blogerów, którzy w tej delikatnej materii mają wiele do powiedzenia. I choć na każdego zadziała co innego, to jest kilka zasad, których moim zdaniem powinno się trzymać zawsze.

 

  1. Zdefiniuj problem – oswojony może stać się twoim najlepszym przyjacielem albo dobrym orężem. Zrozum, że nawet największą wadę można przekuć w zaletę, a najważniejsze to odrobić lekcje i wyciągnąć wnioski z tego, co było.
  1. Daj sobie czas – na łzy, smutek, żałobę. Nie myśl, że to wszystko oznaka słabości. Przecież byłaś silna i dzielna tyle czasu i masz prawo odreagować.
  1. W żadnym wypadku nie pakuj się w kolejną relację, jeśli nie jesteś na to gotowa. Najgorsze co możesz zrobić, to związać się z kimś tylko dlatego, że nie potrafisz być sama, bo wtedy czujesz się bezwartościowa.
  1. Zajmij się sobą – swoim rozwojem osobistym, zainteresowaniami, rób wszystko, co cię cieszy, a na co nie miałaś do tej pory wystarczającej ilości czasu. Energię, którą do tej pory marnowałaś, przeznacz w dobrym celu, podaruj ją osobie, którą warto kochać i wspierać – sobie.
  1. Wsłuchaj się w swoje wnętrze. Naucz się żyć z nim w zgodzie. Tylko wtedy, kiedy nauczysz się rozmawiać ze sobą, rozumieć motywy swojego postępowania i nie działać wbrew sobie, czyli zmienisz swoją mentalność, to będziesz w stanie zbudować dojrzałą i naprawdę zdrową relację.
AUTOR: PannaWsieci

Dodaj komentarz