Dziś premiera „Szkoły Błaznów” we Wrocławskim Teatrze Pantomimy

Dziś premiera „Szkoły Błaznów” w reżyserii Zbigniewa Szymczyka, najnowszego przedstawienia we Wrocławskim Teatrze Pantomimy. Kluczem do interpretacji przedstawienia jest szeroko rozumiane przez reżysera okrucieństwo.

Czym jest okrucieństwo? Jak się objawia? Jak reagujemy na nie reagujemy?
W „Szkole błaznów” zastanawiamy się nad koncepcją losów ludzkości, jak również pojedynczego życia, jako historii okrucieństwa, przemocy i prześladowań.
Współczesny świat – obwarowany różnorodnymi aktami prawnymi, w tym konwencjami praw człowieka – nadal nie potrafi sobie poradzić z okrucieństwem. Ciągle jesteśmy świadkami przemocy i co raz bardziej wobec niej stajemy się bezsilni.
Bezsilni, ale i moralnie zobojętnieni. Recepcja przemocy, która jest silnie zakorzeniona w naszym życiu, staje co raz bardziej problematyczna. Ambiwalencja w ocenie zła, jak i w kwestii jego pochodzenia, z jednej strony wyraźnie pozwala wskazać jego źródło, a z drugiej strony –nie rzadko stanowi pretekst usprawiedliwiający dla oprawców.
W przedstawieniu Zbigniewa Szymczyka temat okrucieństwa badany jest na kilku płaszczyznach: człowieka wobec człowieka, systemu wobec jednostki i natury wobec człowieka. Czy wygrywa silniejszy, czy sprytniejszy? Ratunkiem jest spokój ducha, czy histeryczny śmiech? A może maska błazna jest tym najwłaściwszym kamuflażem, szansą na przetrwanie?

Premiera dziś, o godz. 19.00, na Scenie na Świebodzkim. Kolejne przedstawienia 11, 12, 16-19 października 2014, godz. 19.00.